top of page
Szukaj

Masz go zawsze przy sobie


Jakby to powiedzieć, żeby zabrzmiało interesująco... Wcale nie proste...

O Matko! Znowu ten oddech. Hmmm. Co może być ciekawego w oddychaniu?

No więc, im bardziej w las, tym bardziej interesuje mnie oddychanie. Wciąż dobrze nie wiem, jak układ oddechowy jest zbudowany. Wiem, że mam płuca, a nie skrzela i pewnie więcej sobie przypomnę, kiedy moja najstarsza córka zacznie w szkole lekcje biologii. Od anatomii bardziej interesują mnie doznania fizyczne płynące z tego prostego jak drut faktu, że oddycham.

Dla mnie absolutnie fascynujące jest:

- że oddech dał mi moc w czasie trzech moich porodów i wiem, że może być prawdziwym ratunkiem, kiedy boli (w ciele lub w sercu);

- że kontakt z fizycznymi doznaniami płynącymi z oddechu może być dla mnie źródłem dużej przyjemności. Szczególnie wtedy, gdy pozwalam sobie podążać uwagą za jego falowaniem - podążać, niczego nie przymuszając.

- że po oddechu jak po nitce docieram do rozpoznania moich emocji;

- że oddech pomaga mi zorientować się, że jestem tu i teraz, a czarny scenariusz rozpisywany w głowie jest jedynie moją fantazją. Przynajmniej na razie.

- że oddech pozwala mi poczuć łączność z całym żyjącym światem. Kiedy kładziemy się spać z moimi córkami lubię sobie i im przypominać, że w tej chwili, gdy tak sobie leżymy i świadomie oddychamy, to w tym samym momencie oddycha też nasz kot i wszystkie jeże zakopane pod liśćmi, i sarny i drzewa. I każda inna osoba, która właśnie kładzie się spać albo wstaje, też oddycha. To nas łączy.

- że od oddechu zaczyna się ta cała nasza przygoda i na nim też się kończy.

Jeśli macie ochotę na kilka minut świadomego oddychania, to zapraszam do wspólnej praktyki.

A jeśli mielibyście ochotę na przyjemną i lekką lekturę na temat oddechu, to polecam Wam pięknie wydaną "Sztukę oddechu".

92 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page