top of page
Szukaj

Wyrażasz innym swoją wdzięczność? Jesteś szczęśliwsza/y


Wdzięczność - uczucie będące odpowiedzią na doświadczone dobro, poczucie zobowiązania moralnego, chęć odwzajemnienia, podziękowania za coś (cyt. za Wikipedia). Okazuje się być jednym z czynników silnie wpływających na poczucie szczęścia w naszym życiu. A konkretnie chodzi o to, na ile wdzięczność w naszym życiu wyrażamy.

W krótkim materiale poniżej możecie zobaczyć eksperyment dotyczący związku pomiędzy odczuwaniem szczęścia a wyrażaniem wdzięczności. Mnie on bardzo wzruszył.

W skrócie.

Zaproszono grupę ludzi, którzy w pierwszym kroku wypełnili kwestionariusz mierzący ich poczucie szczęścia. Potem poproszono ich o to, żeby zamknęli oczy i pomyśleli o znaczącej dla nich osobie, która miała pozytywny wpływ na ich życie (żyjącej, nieżyjącej). W kroku trzecim poproszono, by napisali do tej osoby list wyrażający wdzięczność za to wszystko, co było dla nich wyjątkową wartością w tej konkretnej relacji. I na końcu, dano im telefon, by zadzwonili do ważnej dla siebie osoby i wyrazili jej swoją wdzięczność (jeśli osoba żyła oczywiście).

W ostatnim już kroku badani wypełnili ponownie "test szczęścia", tyle tylko, że pytania zostały nieco przeformułowane i podane w innej kolejności, niż na początku eksperymentu. Co się okazało?

U osób, które napisały list, ale nie miały okazji wyrazić wdzięczności, zanotowano wzrost poczucia szczęścia pomiędzy 2 a 4%. Zatem bez szału. Za to u osób, które miały okazję dodzwonić się i wyrazić wdzięczność osobiście, ten wzrost był już znaczący - między 4% a 19%. To, co okazało się być również ciekawe, to fakt, że największy skok w poczuciu szczęścia odnotowano u badanych, którzy czuli się najmniej szczęśliwi na samym początku badania.

Wnioski?

Warto przypominać sobie za co możemy być wdzięczni, a w szczególności warto wyrażać wdzięczność - to sposób na dbanie o siebie, o innych i o nasze relacje.

Warto robić to także wówczas, kiedy doświadczamy szczególnie trudnego okresu w życiu. To czyni nas bardziej szczęśliwymi.

Komu chcesz wyrazić swoją wdzięczność dzisiaj?


162 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page