Masz go zawsze przy sobie

October 26, 2018

Jakby to powiedzieć, żeby zabrzmiało interesująco... Wcale nie proste...

O Matko! Znowu ten oddech. Hmmm. Co może być ciekawego w oddychaniu? 

 

No więc, im bardziej w las, tym bardziej interesuje mnie oddychanie. Wciąż dobrze nie wiem, jak układ oddechowy jest zbudowany. Wiem, że mam płuca, a nie skrzela i pewnie więcej sobie przypomnę, kiedy moja najstarsza córka zacznie w szkole lekcje biologii. Od anatomii bardziej interesują mnie doznania fizyczne płynące z tego prostego jak drut faktu, że oddycham. 

 

Dla mnie absolutnie fascynujące jest:

- że oddech dał mi moc w czasie trzech moich porodów i wiem, że może być prawdziwym ratunkiem, kiedy boli (w ciele lub w sercu);

- że kontakt z fizycznymi doznaniami płynącymi z oddechu może być dla mnie źródłem dużej przyjemności. Szczególnie wtedy, gdy pozwalam sobie podążać uwagą za jego falowaniem - podążać, niczego nie przymuszając.

- że po oddechu jak po nitce docieram do rozpoznania moich emocji;

- że oddech pomaga mi zorientować się, że jestem tu i teraz, a czarny scenariusz rozpisywany w głowie jest jedynie moją fantazją. Przynajmniej na razie.

- że oddech pozwala mi poczuć łączność z całym żyjącym światem. Kiedy kładziemy się spać z moimi córkami lubię sobie i im przypominać, że w tej chwili, gdy tak sobie leżymy i świadomie oddychamy, to w tym samym momencie oddycha też nasz kot i wszystkie jeże zakopane pod liśćmi, i sarny i drzewa. I każda inna osoba, która właśnie kładzie się spać albo wstaje, też oddycha. To nas łączy.

- że od oddechu zaczyna się ta cała nasza przygoda i na nim też się kończy.

 

Jeśli macie ochotę na kilka minut świadomego oddychania, to zapraszam do wspólnej praktyki.

 

 

A jeśli mielibyście ochotę na przyjemną i lekką lekturę na temat oddechu, to polecam Wam pięknie wydaną "Sztukę oddechu". 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Tak, chcę otrzymywać darmowe materiały dotyczące mindfulness.

Kategorie

Please reload

Ostatnie wpisy

November 6, 2018

October 22, 2018

Please reload

© 2019 Pracownia Redukcji Stresu Marta Znaniecka