"Jesteś jak drzewo" - metafory, które przemawiają do naszych dzieci cz.I

October 19, 2018

 Czy kiedykolwiek czułaś/eś takie nieprzyjemne emocje takiej jak: złość, smutek, strach…? Każdy z nas je odczuwa. One do nas po prostu przychodzą. Czasami nawet nieproszone.

A teraz wyobraź sobie drzewo. Widziałaś/eś kiedyś drzewo w czasie burzy, albo naprawdę silnego wiatru? 

Kiedy mamy w sobie silne emocje: kiedy czujemy się samotni, winni, wstydzimy się, złościmy, albo smucimy, to możemy porównać to do burzy - silnego wiatru, który wieje w naszym wnętrzu.

Kiedy patrzymy na drzewo w czasie burzy, to zobaczymy, że góra drzewa, jego konary i gałęzie poruszają się bardzo intensywnie, szybko i mocno. A kiedy spojrzymy na pień drzewa, to zobaczymy, że on stoi w miejscu, jest stabilny i zakorzeniony.

 

Z nami jest podobnie: w głowie i w sercu możemy czuć się naprawdę nieprzyjemnie. Mogą przychodzić do nas przykre myśli i może ich być naprawdę dużo - aż czasem chce się od tego głośno krzyknąć, albo schować pod kołdrą, co zresztą czasem robimy. 

Mamy jednak w sobie też tę część nas, która jest spokojna i mocna, to nasz pień, czyli brzuch.

 

Jeśli w czasie silnych emocji uda nam się przenieść uwagę z głowy, z tego, co dzieje się w umyśle do pnia drzewa, czyli naszego brzucha, to pozostaniemy spokojni, nawet w czasie burzy… Albo przynajmniej będzie nam odrobinę łatwiej.

Jeśli więc odczuwasz złość, smutek, samotność, to możesz spróbować przenieść uwagę do swojego brzucha i po prostu skupić się na oddychaniu. Albo możesz skupić się na swoich stopach i poczuć jak mocno stoją na ziemi. Przynajmniej przez chwilę.

Możemy zrobić to razem..

 

 

 

 

 

Please reload

Tak, chcę otrzymywać darmowe materiały dotyczące mindfulness.

Kategorie

Please reload

Ostatnie wpisy

November 6, 2018

October 22, 2018

Please reload

© 2019 Pracownia Redukcji Stresu Marta Znaniecka