Wyrażasz innym swoją wdzięczność? Jesteś szczęśliwsza/y

July 5, 2017

 

Wdzięczność - uczucie będące odpowiedzią na doświadczone dobro, poczucie zobowiązania moralnego, chęć odwzajemnienia, podziękowania za coś (cyt. za Wikipedia). Okazuje się być jednym z czynników silnie wpływających na poczucie szczęścia w naszym życiu. A konkretnie chodzi o to, na ile wdzięczność w naszym życiu wyrażamy.

 

W krótkim materiale poniżej możecie zobaczyć eksperyment dotyczący związku pomiędzy odczuwaniem szczęścia a wyrażaniem wdzięczności. Mnie on bardzo wzruszył.

 

W skrócie.

Zaproszono grupę ludzi, którzy w pierwszym kroku wypełnili kwestionariusz mierzący ich poczucie szczęścia. Potem poproszono ich o to, żeby zamknęli oczy i pomyśleli o znaczącej dla nich osobie, która miała pozytywny wpływ na ich życie (żyjącej, nieżyjącej). W kroku trzecim poproszono, by napisali do tej osoby list wyrażający wdzięczność za to wszystko, co było dla nich wyjątkową wartością w tej konkretnej relacji. I na końcu, dano im telefon, by zadzwonili do ważnej dla siebie osoby i wyrazili jej swoją wdzięczność (jeśli osoba żyła oczywiście). 

W ostatnim już kroku badani wypełnili ponownie "test szczęścia", tyle tylko, że pytania zostały nieco przeformułowane i podane w innej kolejności, niż na początku eksperymentu. Co się okazało?

U osób, które napisały list, ale nie miały okazji wyrazić wdzięczności, zanotowano wzrost poczucia szczęścia pomiędzy 2 a 4%. Zatem bez szału. Za to u osób, które miały okazję dodzwonić się i wyrazić wdzięczność osobiście, ten wzrost był już znaczący - między 4% a 19%. 
To, co okazało się być również ciekawe, to fakt, że największy skok w poczuciu szczęścia odnotowano u badanych, którzy czuli się najmniej szczęśliwi na samym początku badania. 

 

Wnioski?

Warto przypominać sobie za co możemy być wdzięczni, a  w szczególności warto wyrażać wdzięczność - to sposób na dbanie o siebie, o innych i o nasze relacje.

Warto robić to także wówczas, kiedy doświadczamy szczególnie trudnego okresu w życiu. To czyni nas bardziej szczęśliwymi.

 

Komu chcesz wyrazić swoją wdzięczność dzisiaj?

 

 


 

 

 

 

Please reload

Tak, chcę otrzymywać darmowe materiały dotyczące mindfulness.

Kategorie

Please reload

Ostatnie wpisy

November 6, 2018

October 22, 2018

Please reload

© 2019 Pracownia Redukcji Stresu Marta Znaniecka