top of page
Szukaj

"Uwaga jest jak szczeniak" - metafory, które przemawiają do naszych dzieci cz. 3


Każdy, kto ma, miał albo widział szczeniaka wie, jak się zachowuje to urocze stworzenie.

Z całą pewnością można powiedzieć, że każdy szczeniak:

- szwenda się i zaciekawia wszystkim dookoła

- nie da się go utrzymać tam, gdzie byśmy sobie życzyli

- często przynosi niechciane rzeczy

- okropnie bałagani.

Nasz umysł jest bardzo podobny do szczeniaka. Kiedy zaczynamy się przyglądać jego pracy, to zauważamy jak trudno nad nim zapanować. Każdy z nas z pewnością zna takie momenty, kiedy chcielibyśmy się na czymś skupić, ale nie możemy - rozpraszamy się czymś, co dzieje się wokół, albo rozpraszamy się myślami, które krążą nam po głowie. Nasz umysł jest też bardzo ciekawski. Znacie takie chwile, gdy idziecie po coś do pokoju, ale po drodze zauważacie coś bardzo ciekawego w kuchni i zanim dotrzecie do celu nie pamiętacie już po co się tam w ogóle wybieraliście? Ja znam to doskonale. I czy przypadkiem nie jest również tak, że czasami leżąc w łóżku i chcąc naprawdę szybko zasnąć, zaczynają przypominać się nam jakieś niemiłe zdarzenia z minionego dnia? Chcemy te myśli od siebie odpędzić, ale czasem okazuje się być to bardzo trudne...

Dlatego właśnie pewien nauczyciele powiedział kiedyś, że nasz umysł jest podobny do szczeniaka, z tym że potrafi zrobić jeszcze większy bałagan, niż ten mały "nicpoń".

Dobra wiadomość jest taka, że podobnie jak uczymy szczeniaka dobrego zachowania i posłuszeństwa, tak też możemy trenować naszą uwagę to to, żeby słuchała się nas częściej.

Jest jednak jedna bardzo ważna rzecz, która nam w tym pomaga: cierpliwość i życzliwość. Ćwicząc nasz umysł i uwagę chcemy być dla siebie tak samo cierpliwi i przyjaźni, jak chcemy być dla szczeniaka, którego mocno kochamy.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Program dla dzieci i młodzieży "UWAŻNE DZIECIAKI" rusza 28 października w Gdańsku.

Sprawdź PROGRAM i TERMINY.

Zapisując dziecko do 10 października, otrzymasz

10% zniżki!!!

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page